Treść Twojej aktualności
WYCIECZKA DO KOSTRZYNA I PARKU NARODOWEGO UJŚCIE WARTY
W środę 25 czerwca 2025 roku o godz. 8.00 wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową do Parku Narodowego „Ujście Warty” i Twierdzy Kostrzyn. Wyjazd ten to realizacja projektu „Aktywny Senior- poznajemy Ziemię Lubuską”.
Pierwszy przystanek to Centrum Edukacji Ekologicznej w Słońsku. Po krótkim wprowadzeniu przez pracownicę PN przeszliśmy do sal multimedialnej wystawy. Oglądaliśmy i słuchaliśmy głosów ptaków, rozpoznawaliśmy odglosy ptaków i ssaków. Łódką „ płynęliśmy ” przez rozlewiska PN. W akwarium wędkarze mogli nacieszyć oko rybami znanymi niekiedy tylko z nazwy. Bawiliśmy się jak dzieci.
Następnie przejechaliśmy na ścieżkę edukacyjną „Ptasim szlakiem”. Zaopatrzeni w lornetki ruszyliśmy na trasę prowadzeni przez nasze przewodniczki Panią Kasię i Hanię. Podczas spaceru zobaczyliśmy czajki , bernikle, bielika, szybujące bociany czarne , myszołowa, kanię rudą, czaplę siwą i szarą jaskółki i inne małe ptaszki. Cały czas towarzyszyły nam pasące się na pastwiskach szczęśliwe krowy. Nawet wiejący wiatr nie zagłuszył wszechobecnego świergotu ptaków. Szlak o długości ok. 2 km zaczynał się i kończył wieżą widokową, gdzie przed następnym punktem wycieczki posililiśmy się pączkiem i kawą.
W Kostrzynie n/Odrą przed siedzibą Muzeum Twierdzy Kostrzyn czekał na nas przewodnik Pan Rafał. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bramy Berlińskiej. Następnie obejrzeliśmy ekspozycję dokumentującą wykopaliska w Górzycy. Dalej spacer do ruin Starego Miasta. Pan Rafał każde mijane miejsce ilustrował zdjęciami sprzed wojny i po wojnie, jednocześnie opowiadając o tych miejscach. Przeszliśmy obok miejsca siedziby garnizonu twierdzy do ruin Zamku, gdzie weszliśmy do piwnic zamkowych, które w czasie oblężenia były siedzibą sztabu dowództwa SS oraz schronem dla ludności. Poznaliśmy dzieje twierdzy w czasach panowania Fryderyka Wilhelma i Fryderyka Wielkiego. Następnie bulwarem nad Odrą przeszliśmy do bramy Chyżańskiej i zeszliśmy do muzeum mieszczącego się w Bastionie Filip. Dzięki Panu Rafałowi poznaliśmy historię tego miejsca, które zostało wydobyte z mroków zapomnienia.
Do Łagowa wróciliśmy ok godz. 18-tej. Uff.. to był ciężki dzień, ale daliśmy radę!
NIECHORZE
W dniach 8-15 czerwca grupa 30 naszych seniorów przebywała na wypoczynku w Niechorzu. Pobyt zarezerwowany był w Hotelu „Luna”. Warunki pobytowe super, wyżywienie jeszcze lepsze. Hotel położony jest w centrum Niechorza ok 100 m od plaży i posiada też windę, co w naszym wieku jest bardzo istotne.
Pogoda była różna, przekropnie i wietrznie, co wcale nie odstraszyło nas od spacerów brzegiem morza i po okolicy. Byliśmy w Pogorzelicy, Rewalu, Trzęsaczu. Zwiedziliśmy latarnię morską, Park miniatur Latarni Bałtyckich. Była też podróż kolejką nadmorską i spacery o zachodzie słońca.
Obowiązkowa rybka w „Kargulenie”, piwo i lody w „Róży wiatrów” i innych lokalach, także w pawilonie na plaży.
W czasie pobytu kierownictwo hotelu zorganizowało nam wieczorek taneczny. Bawiliśmy się super, niestety szkoda, że tylko do godz. 22.00 - no ale obowiązuje cisza nocna. Wieczorami kol. Marek umilał nam czas grą na gitarze i śpiewem. Był też na zakąskę słynny smalec Czesi.
W piątek i sobotę zrobiło się słonecznie więc leżeliśmy na plaży i opalaliśmy się.
Pobyt bardzo udany, więc już poczyniliśmy starania o rezerwację terminu w przyszłym roku.
W dniu 14 maja br. nasi seniorzy wybrali się na wycieczkę do Zielonej Góry zwiedzać piwnice winiarskie. Jak przystało na Winny Gród - zwiedzanie zaczęliśmy od Palmiarni – zachwyciła nas wspaniała panorama miasta wdziana z tarasu widokowego. Następnie na Winnym Wzgórzu nasz przewodnik Szymon Płóciennik zapoznał nas z historią uprawy winorośli na Ziemi Lubuskiej. Podziwialiśmy zrekonstruowane winnice wokół Domku Winiarza, należącego niegdyś do potentata winnego Alfreda Gremplera oraz piwniczkę, w której niegdyś składowano wino. Następnie udaliśmy się do piwniczki przy ulicy Kupieckiej. Dalej deptakiem przeszliśmy do piwniczki przy ul. Jedności. Tutaj była przygotowana dla nas degustacja win pochodzących z winnicy „Pod Winną Górą” . Przez cały spacer towarzyszyły nam figurki Bachusa przyjmującego różne wcielenia (nawet Bachantki!). Ten spacer przygotowała dla nas Fundacja TŁOCZNIA.
„Wino to cudotwórca, rozwiązuje języki i uwalnia niezwykłe historie” Homer
Biesiadować można długo, ale czekał na nas jeszcze jeden punkt wycieczki – drewniany kościół w Klępsku. Ten drewniany kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny pierwotnie był zborem ewangelickim. O jego pięknie i bogactwie decyduje przepiękna renesansowa polichromia będąca ilustracjami biblijnych przypowieści. Kościół Rozporządzeniem Prezydenta RP ma nadany tytuł „Pomnika Historii”.W tym wyjeździe uczestniczyło 45 seniorów.
Poniżej załączamy link do strony internetowej, gdzie można odbyć wirtualany spacer 3D po kościele
w Klępsku: https://matterport.com/discover/space/xRp8mTEwnoZ
W dniach 25 - 27 października dzięki gościnności Koła Gospodyń Wiejskich w Łagówku i Pani Alicji Niklewicz byliśmy w Zakopanem. Wspaniała, słoneczna, jesienna pogoda towarzyszyła nam przez cały pobyt. Oczywiście humory dopisywały podczas podróży autokarem z niezawodnym Panem Pawłem Tyliszczakiem oraz w rodzinnym pensjonacie "U Pyrnicki" w Poroninie. Nie było czasu na nudę. Z przewodniczką zwiedziliśmy Zakopane, Krupówki oraz cmentarz na Pęksowym Brzysku. Wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę Tatr. Wybraliśmy się na długi spacer na Kalatówki. Miejscami było całkiem stromo i wyboiście, ale poradziliśmy sobie doskonale. Póżnym popołudniem mogliśmy przyglądać się, jak gotuje się tradycyjną góralską kwaśnicę podczas warsztatów kulinarnych, w których uczestniczyły panie z KGW w Łagówku. Oczywiście każdy dostał pełny talerz tej smakowitej i pożywnej zupy. A wieczorem o podtrzymanie dobrego nastroju zadbała lokalna kapela góralska. Było wesoło i gwarno, góralskie opowieści i dowcipy nie miały końca. W niedzielę mogliśmy uczestniczyć we mszy św. w przepięknym Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Po regionalnym obiedzie w Poroninie wyruszyliśmy w drogę powrotną.
ZŁOTA PRAGA - tu byliśmy 1-3 pazdziernika 2024 r.
W dniach 1-3 października br., 49 naszych seniorów uczestniczyło w wycieczce do Pragi.
Zwiedzanie Pragi zaczęliśmy spacerem na plac Hradczański, gdzie podziwialiśmy piękne renesansowe kamieniczki, barokowy kompleks klasztorny, kościoły , pałace zdobione techniką sgraffito i zapierającą dech panoramę praskiej starówki. Byliśmy świadkami uroczystej zmiany warty przed Pałacem Prezydenckim. Byliśmy na rynku Małostrańskim, w ogrodach senackich, w kościele M.P. Zwycięskiej ze słynną figurką Dzieciątka Jezus. Spacerem po słynnym moście Karola doszliśmy do malowniczych uliczek Starego Miasta, gdzie o pełnej godzinie podziwialiśmy średniowieczny zegar astronomiczny Orloj. Byliśmy przy gotyckim Ratuszu, pomniku Jana Husa, w dawnej dzielnicy żydowskiej. Podziwialiśmy secesyjne kamienice przy dzisiejszej ulicy Paryskiej. Widzieliśmy pałac Lucerna Gmach Muzeum Narodowego, Opery, Dworca Głównego, Uniwersytetu Karola oraz miejsca związane z wydarzeniami z 1968 i 1989 roku na Placu Wacława. Nie sposób wymienić wszystko, co było nam dane obejrzeć. Był też rejs po Wełtawie, wieczór z biesiadą przy morawskim i czeskim folklorze. Dla ciała było piwo, knedliczki, strudel z jabłkami, trdelnik z lodami lub czekoladami i jeszcze raz piwo! Nogi nas strasznie bolały, ale warto było! ! !
Piknik na zakończnie lata
W dniu 21 września br.na „Podzamczu” odbył się „Piknik na zakończnie lata”. Dopisała pogoda i seniorzy /44 osoby/ . Były kiełbaski i kaszanka z grilla, domowy smalec Czesi , własnego wypieku chleby i ciasta, różniste sałatki i przekąski. Prawdziwa uczta dla podniebienia. Na gitarze przygrywał nam kol. Marek.
W trakcie zabawy pomyśleliśmy też o powodzianach.
Zebraliśmy 1241 zł., które już przekazaliśmy na rzecz zalanej wsi Osiecznica k. Krosna Odrzańskiego.
Drugi wyjazd do Pobierowa
W dniach od 7-14. 092024 r . 45 członków Stowarzyszenia uczestniczyło w wypoczynku nad morzem, w Pobierowie
w Pensjonacie „U Michała”.
Morze przywitało nas iście tropikalną pogodą. Tak było dwa dni. Później było gorzej. Mimo kapryśnej pogody wielu z nas odwiedziło Trzęsacz, Niechorze, Międzyzroje. Każdą chwilę bez deszczu wykorzystywaliśmy na spacery brzegiem morza. Były śpiewy przy gitarze kol. Marioli , gry towarzyskie, nocne rozmowy i super wieczorek taneczny. Żegnaj morze do przyszłego roku.
Odwiedziły nas koleżanki z Sulechowa
Z inicjatywy Stowarzyszenia Seniorów na 21 festiwalu "Abyśmy byli jedno" wystąpił chór z uniwersytetu III wieku w Sulechowie DOMINANTA.
Wyjazd do Pobierowa
W dniach 10-17.07.2024 r. ponad czterdziestu członków Stowarzyszenia uczestniczyło w wypoczynku nad morzem, w Pobierowie w Pensjonacie „U Michała”. Zakwaterowani byliśmy w pokojach 2,3 osobowych o różnym standardzie.
Mimo kapryśnej pogody udało nam się i wykąpać morzu i poplażować, za to na spacery warunki były idealne. Zachwycaliśmy się pysznymi goframi oraz pączkami smażonymi na naszych oczach.
Była też muzyka live, bo był z nami niezawodny Marek Okulski, a także tańce i nocne rozmowy.
Długo oczekiwany „Piknik na Podzamczu” nareszcie doszedł do skutku w dniu 8 czerwca 2024 rok.
Dopisała pogoda, zaproszeni goście Czesław Kalbarczyk - nasz Wójt, Jan Walczak – Sekretarz Gminy, Przemysław Janicki- Proboszcz, a przede wszystkim Seniorzy. Było nas ponad 50 osób.
Jak przystało na piknik była kiełbaska i kaszanka z grilla, smalec, ogórki, chleb upieczony przez kol.Sabinę
( PYSZNOŚCI !), sałatki różniste, ciasta rozmaite, no i nalewki.
Oprawę muzyczną zapewnił kol. Marek, więc przy gitarze pośpiewaliśmy i potańczyliśmy.
Zabawa przednia i super atmosfera!
Teraz spotkamy się znów na „Pikniku na Koniec Lata”
W dniu 21.05.2024 r. grupa seniorów zwiedzała pocysterski kompleks klasztorny w Gościkowie- Paradyżu.
Wycieczka odbyła się dzięki uprzejmości na naszego proboszcza ks. Przemysława Janickiego, który był naszym przewodnikiem. W niezwykle ciekawy sposób przedstawił nam dzieje tego klasztoru , zgromadzonych tu dzieł sztuki i otoczenia kościoła. Mogliśmy zobaczyć odsłonięte w trakcie prac konserwatorskich średniowieczne fragmenty budowli oraz rozległy, piękny park.
Ksiądz Przemysław, podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy był studentem mieszczącego się tu Wyższego Seminarium Duchownego.
DZIĘKUJEMY.
W dniu 9 kwietnia 2024 r. w Sali na Podzamczu odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Stowarzyszenia Seniorów, zwołane w związku z koniecznością wprowadzenia zmian w Regulaminie Stowarzyszenia .
W zebraniu wzięło udział 47 członków (jest 105 zarejestrowanych).
W trakcie zebrania przedstawiono:
- dotychczasowe dokonania Stowarzyszenia,
- plan pracy na 2024 rok (przyjęto jednogłośnie)
- projekt Aneksu nr 1 do Regulaminu (zatwierdzony jednogłośnie),
- funkcjonowanie i poruszanie się po naszej stronie internetowej.
Obecnym rozdano plakietki Stowarzyszenia.
Odwiedzin