Treść Twojej aktualności
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
6:00 wyjazd do Pragi. 13:00 przyjazd do Pragi. 13:00-17:00 zwiedzanie: Hradczany i Mała Strona. Zwiedzanie Pragi zaczynamy spacerem na plac Hradczański. Zobaczymy m.in.: Klasztor norbertanów na Strahowie, taras widokowy z panoramą Hradczan i Małej Strony, Loretę – barokowy kompleks sakralny będący popularnym miejscem pielgrzymkowym, pałac Martinicki zaliczany do najpiękniejszych budowli renesansowych w Pradze, pałac Arcybiskupi czy zdobiony techniką sgraffito pałac Schwarcenbergów. Po krótkiej przerwie, w czasie której będziemy świadkami zmiany warty na Hradczanach zwiedzimy Zamek Królewski będący największym kompleksem zamkowym na świecie. Należy do niego m.in.: gotycka katedra św. Wita, romańska bazylika św. Jerzego, stary zamek królewski, Złota Uliczka oraz ogrody królewskie z pałacem królowej Anny (Belweder). Następnie odwiedzimy Małą Stronę – jedną z najstarszych praskich dzielnic, która w średniowieczu przyciągała bogatą arystokrację i szlachtę. Do najciekawszych zabytków Małej Strony zaliczyć możemy rynek Małostrański z barokowym kościołem św. Mikołaja, liczne rezydencje arystokratyczne z najbardziej okazałym pałacem Waldsteina – siedzibą Parlamentu Republiki Czeskiej, wodne kanały Czertowka nazywane czasami praską Wenecją oraz kościół Panny Marii Zwycięskiej. 17:00 wyjazd do hotelu. Zakwaterowanie. Odświeżenie. Powrót do centrum.
19:30-21:00 kolacja w lokalnej restauracji.
DZIEŃ 2
8:00 śniadanie. Wyjazd do centrum. 10:00-15:00 zwiedzanie: Mała Strona, Stare Miasto, wzgórze Petrzyn. Drugiego dnia zwiedzimy ogrody senackie, kościół św. Tomasza oraz kolejne miejsce pielgrzymkowe – kościół Panny Marii Zwycięskiej, w którym znajduje się figurka Dzieciątka Jezus. Parę kroków za kościołem Panny Marii znajduje się unikalna kolejka linowa na wzgórze Petrzyn – ulubione miejsce spacerowe prażan. Kolejką wyjedziemy na wzgórze petrzyńskie, na którym znajduje się wybudowana w roku 1891 roku miniatura wieży Eiffla. Ze szczytu wzgórza rozciąga się przepiękna panorama Pragi. Na chętnych czeka 299 schodów, którymi można się dostać na taras widowy wieży petrzyńskiej. Po krótkim odpoczynku zobaczymy plac Maltański z siedzibą zakonu Maltańskiego, ścianę Johna Lennona, kanał Czertowka oraz najsłynniejszy praski zabytek jakim jest bez wątpienia most Karola. Most ma długość 516 metrów a na każdym z jego 15 filarów znajdują się dwie rzeźby. Z mostu Karola na Rynek wiedzie labirynt malowniczych uliczek Starego Miasta. Do najciekawszych zabytków, które zobaczymy na Rynku należą: średniowieczny zegar astronomiczny Orloj, gotycki Ratusz, pominik Jana Husa, barokowy kościół św. Mikołaja, rokokowy pałac Kinskich, w którym w latach 1922-1934 mieściła się Ambasada RP oraz dominujący nad Rynkiem gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. 15:00-17:00 czas wolny. 17:00-18:30 zwiedzanie: Stare Żydowskie Miasto. Zwiedzimy pozostałości dawnej dzielnicy żydowskiej (Josefov), która w XIX wieku została w wyniku akcji sanacyjnej praktycznie zrównana z ziemią. Na jej miejscu powstały secesyjne kamienice miejskie oraz deptak – dzisiejsza ulica Paryska. Z dawnego getta dochowały się tylko cztery synagogi, muzeum oraz stary żydowski cmentarz. 19:00-20:30 kolacja w lokalnej restauracji. Czas wolny.
Propozycja programów wieczornych za dopłatą – 19:00-22:00
8:00 śniadanie. Wyjazd do centrum. 10:00-15:00 zwiedzanie: Nowe Miasto, Stare Miasto. Zwiedzanie zaczniemy do wizyty na placu Wacława, który zdobi monumentalny gmach Muzeum Narodowego oraz pochądzący z roku 1913 pomnik św. Wacława w otoczeniu patronów ziemi czeskiej. W drodze na Stare Miasto odwiedzimy również pałac Lucerna wybudowany przez dziadka pierwszego czeskiego prezydenta Vaclava Havla oraz aleję Narodową gdzie 17 listopada 1989 policja brutalnie stłumiła demonstrację studentów rozpoczynając tym aksamitną rewolucję. Aleją Narodową oraz ulicą na Příkopě (na Fosie) – średniowieczną granicą pomiędzy Starym i Nowym Miastem dojdziemy do poźnogotyckiej Bramy Prochowej oraz najsłynniejszego budynku secesyjnego w Pradze - Miejskiego Domu Reprezentacyjnego, który znajduje się miejscu pierwotnej rezydencji królów czeskich. W trakcie dalszego spaceru po Starym Mieście zobaczymy także średniowieczny targ kupiecki (Ungelt), Uniwersytet Karola, który jest najstarszym uniwersytetem w Europie Środkowej oraz Teatr Stanowy (Stavovské divadlo) uznawany za najsłynniejszy teatr w Pradze. W Teatrze Stanowym w roku 1787 odbyła się światowa prapremiera opery Wolfganga Amadeusza Mozarta - Don Giovanni. 15:00-16:00 godzinny rejs po Wełtawie lub czas wolny. 16:00-17:00 czas wolny. 17:00 wyjazd z Pragi. Powrót do kraju ok. 23:00
W dniach 25 - 27 października dzięki gościnności Koła Gospodyń Wiejskich w Łagówku i Pani Alicji Niklewicz byliśmy w Zakopanem. Wspaniała, słoneczna, jesienna pogoda towarzyszyła nam przez cały pobyt. Oczywiście humory dopisywały podczas podróży autokarem z niezawodnym Panem Pawłem Tyliszczakiem oraz w rodzinnym pensjonacie "U Pyrnicki" w Poroninie. Nie było czasu na nudę. Z przewodniczką zwiedziliśmy Zakopane, Krupówki oraz cmentarz na Pęksowym Brzysku. Wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę Tatr. Wybraliśmy się na długi spacer na Kalatówki. Miejscami było całkiem stromo i wyboiście, ale poradziliśmy sobie doskonale. Póżnym popołudniem mogliśmy przyglądać się, jak gotuje się tradycyjną góralską kwaśnicę podczas warsztatów kulinarnych, w których uczestniczyły panie z KGW w Łagówku. Oczywiście każdy dostał pełny talerz tej smakowitej i pożywnej zupy. A wieczorem o podtrzymanie dobrego nastroju zadbała lokalna kapela góralska. Było wesoło i gwarno, góralskie opowieści i dowcipy nie miały końca. W niedzielę mogliśmy uczestniczyć we mszy św. w przepięknym Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Po regionalnym obiedzie w Poroninie wyruszyliśmy w drogę powrotną.
ZŁOTA PRAGA - tu byliśmy 1-3 pazdziernika 2024 r.
W dniach 1-3 października br., 49 naszych seniorów uczestniczyło w wycieczce do Pragi.
Zwiedzanie Pragi zaczęliśmy spacerem na plac Hradczański, gdzie podziwialiśmy piękne renesansowe kamieniczki, barokowy kompleks klasztorny, kościoły , pałace zdobione techniką sgraffito i zapierającą dech panoramę praskiej starówki. Byliśmy świadkami uroczystej zmiany warty przed Pałacem Prezydenckim. Byliśmy na rynku Małostrańskim, w ogrodach senackich, w kościele M.P. Zwycięskiej ze słynną figurką Dzieciątka Jezus. Spacerem po słynnym moście Karola doszliśmy do malowniczych uliczek Starego Miasta, gdzie o pełnej godzinie podziwialiśmy średniowieczny zegar astronomiczny Orloj. Byliśmy przy gotyckim Ratuszu, pomniku Jana Husa, w dawnej dzielnicy żydowskiej. Podziwialiśmy secesyjne kamienice przy dzisiejszej ulicy Paryskiej. Widzieliśmy pałac Lucerna Gmach Muzeum Narodowego, Opery, Dworca Głównego, Uniwersytetu Karola oraz miejsca związane z wydarzeniami z 1968 i 1989 roku na Placu Wacława. Nie sposób wymienić wszystko, co było nam dane obejrzeć. Był też rejs po Wełtawie, wieczór z biesiadą przy morawskim i czeskim folklorze. Dla ciała było piwo, knedliczki, strudel z jabłkami, trdenik z lodami lub czekoladami i jeszcze raz piwo! Nogi nas strasznie bolały, ale warto było! ! !
Piknik na zakończnie lata
W dniu 21 września br.na „Podzamczu” odbył się „Piknik na zakończnie lata”. Dopisała pogoda i seniorzy /44 osoby/ . Były kiełbaski i kaszanka z grilla, domowy smalec Czesi , własnego wypieku chleby i ciasta, różniste sałatki i przekąski. Prawdziwa uczta dla podniebienia. Na gitarze przygrywał nam kol. Marek.
W trakcie zabawy pomyśleliśmy też o powodzianach.
Zebraliśmy 1241 zł., które już przekazaliśmy na rzecz zalanej wsi Osiecznica k. Krosna Odrzańskiego.
Drugi wyjazd do Pobierowa
W dniach od 7-14. 092024 r . 45 członków Stowarzyszenia uczestniczyło w wypoczynku nad morzem, w Pobierowie
w Pensjonacie „U Michała”.
Morze przywitało nas iście tropikalną pogodą. Tak było dwa dni. Później było gorzej. Mimo kapryśnej pogody wielu z nas odwiedziło Trzęsacz, Niechorze, Międzyzroje. Każdą chwilę bez deszczu wykorzystywaliśmy na spacery brzegiem morza. Były śpiewy przy gitarze kol. Marioli , gry towarzyskie, nocne rozmowy i super wieczorek taneczny. Żegnaj morze do przyszłego roku.
Odwiedziły nas koleżanki z Sulechowa
Z inicjatywy Stowarzyszenia Seniorów na 21 festiwalu "Abyśmy byli jedno" wystąpił chór z uniwersytetu III wieku w Sulechowie DOMINANTA.
Wyjazd do Pobierowa
W dniach 10-17.07.2024 r. ponad czterdziestu członków Stowarzyszenia uczestniczyło w wypoczynku nad morzem, w Pobierowie w Pensjonacie „U Michała”. Zakwaterowani byliśmy w pokojach 2,3 osobowych o różnym standardzie.
Mimo kapryśnej pogody udało nam się i wykąpać morzu i poplażować, za to na spacery warunki były idealne. Zachwycaliśmy się pysznymi goframi oraz pączkami smażonymi na naszych oczach.
Była też muzyka live, bo był z nami niezawodny Marek Okulski, a także tańce i nocne rozmowy.
Długo oczekiwany „Piknik na Podzamczu” nareszcie doszedł do skutku w dniu 8 czerwca 2024 rok.
Dopisała pogoda, zaproszeni goście Czesław Kalbarczyk - nasz Wójt, Jan Walczak – Sekretarz Gminy, Przemysław Janicki- Proboszcz, a przede wszystkim Seniorzy. Było nas ponad 50 osób.
Jak przystało na piknik była kiełbaska i kaszanka z grilla, smalec, ogórki, chleb upieczony przez kol.Sabinę
( PYSZNOŚCI !), sałatki różniste, ciasta rozmaite, no i nalewki.
Oprawę muzyczną zapewnił kol. Marek, więc przy gitarze pośpiewaliśmy i potańczyliśmy.
Zabawa przednia i super atmosfera!
Teraz spotkamy się znów na „Pikniku na Koniec Lata”
W dniu 21.05.2024 r. grupa seniorów zwiedzała pocysterski kompleks klasztorny w Gościkowie- Paradyżu.
Wycieczka odbyła się dzięki uprzejmości na naszego proboszcza ks. Przemysława Janickiego, który był naszym przewodnikiem. W niezwykle ciekawy sposób przedstawił nam dzieje tego klasztoru , zgromadzonych tu dzieł sztuki i otoczenia kościoła. Mogliśmy zobaczyć odsłonięte w trakcie prac konserwatorskich średniowieczne fragmenty budowli oraz rozległy, piękny park.
Ksiądz Przemysław, podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy był studentem mieszczącego się tu Wyższego Seminarium Duchownego.
DZIĘKUJEMY.
W dniu 9 kwietnia 2024 r. w Sali na Podzamczu odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Stowarzyszenia Seniorów, zwołane w związku z koniecznością wprowadzenia zmian w Regulaminie Stowarzyszenia .
W zebraniu wzięło udział 47 członków (jest 105 zarejestrowanych).
W trakcie zebrania przedstawiono:
- dotychczasowe dokonania Stowarzyszenia,
- plan pracy na 2024 rok (przyjęto jednogłośnie)
- projekt Aneksu nr 1 do Regulaminu (zatwierdzony jednogłośnie),
- funkcjonowanie i poruszanie się po naszej stronie internetowej.
Obecnym rozdano plakietki Stowarzyszenia.
Odwiedzin